KarbonhidratSayar Android Uygulaması Hakkında

Üniversite hocalarımdan birisi, Üniversite 4.sınıfta olan ve yeni mezun olmuş olan herkesin bulunduğu ortak mail gruplarına bir mail atar. Mailde arkadaşı olan birkaç doktorun Tip 1 Diyabet hastaları için bir uygulama yazmayı düşündüğü ve gönüllü olarak Android uygulama yazacak birisine ihtiyaç duyulduğu anlatılır. İnsanları ve insanlara yardım etmeyi çok seven ben de hemen özgeçmiş gönderdim tabiiki. Hocam önce 100 ü aşkın kişinin özgeçmişini gönderdiğini, duygulandığını, teşekkür ettiğini söyledi ve projeyi bana verdi. Böylelikle playstore daki ilk uygulamamı yazmaya başladım. Doktorlardan oluşan bir ekiple uygulama yazmak gerçekten güzel ve farklı bir tecrübe benim için.

Tip 1 diyabet pankreasta bulunan ve insülin üreten beta hücrelerinin otoimmün bir süreç sonunda zedelenmesi ile meydana gelmektedir. Hastalar, mutlak veya göreceli bir insülin yetersizliği olduğundan ömür boyu insülin hormonunu dışardan (enjeksiyon yoluyla) almak zorundandırlar. Bu nedenle Tip 1 diyabet, İnsüline Bağımlı Diyabet (Insulin Dependent Diabetes Mellitus=IDDM) olarak da isimlendirilmektedir.(Kaynak) Yani Tip 1 diyabet hastaları her öğünde yedikleri yiyeceklerin içindeki karbonhidrat miktarını ölçerek ona göre insülin alırlar veya almazlar. İşte KarbonhidratSayar buna yardımcı olabilmek için doğdu.

Kullanıcı uygulamaya girer, öğünlük olarak yediği yiyecekleri yazar, ve vücuduna aldığı toplam karbonhidrat miktarı görüntülenir. Şu anlık KarbonhidratSayar'In tek sağladığı bu ne yazık ki. Ancak gelişmiş bir versiyonunu bu aralar yazmaktayım. Birkaç ay içerisinde bitecektir. Bu gelişmiş versiyonda kullanıcı yiyecek verilerini kaydedebilecek. Bunları grafik üzerinde görebilecek, öğünlük olarak alması önerilen insülin miktarı görüntülenecek....... Uygulama (veya ben) herhangi bir kar amacı gütmemektedir. Sadece ve sadece Diyabet hastalarının daha iyi ve daha kolay bir yaşam sürmeleri amacıyla yazdım ve geliştirmeye de devam ediyorum.

Yanılıp şaşıp bu yazıya rast gelip okuyan olursa ve uygulamayı merak ederse şu linkten indirebilir. Şu an 750 dolaylarında kullanan var. Uygulama tek bir insana bile yardım ediyorsa bu beni çok mutlu eder. Ki bu 750 kişinin içerisinde bazı hemşirelerin de bulunduğu ve hastahanelerinde, hastaları üzerinde sürekli kullandıkları duyumunu aldım. Bu beni ayrıca mutlu etti.

Bu arada tasarımı çok kötü olduğu doğrudur. Çünkü benim tasarımım kötü. Tasarım konusunda yardım etmek isteyene de kapım sonsuza kadar açıktır. Buraya (alp.develioglu@gmail.com) bir maili yeterli. 

Daha çok insana ulaşmak dileğimle...

Blog yazılarına abone olmak ister misiniz ?

Her yeni blog yazısı çıktığında veya soru yayınlandığında bildirim almak için e-mail adresinizi yazmanız yeterli.